sidelabel-serve

hdr-serve

Current Committees Listing (PDF format)

2016 Committee on Committees:  Gayle Adams, Chris Carter. Carolyn Clontz, Kristie Ellis, Jim Frost, Dan Kennedy (chair), Laura Lomax, Deanna Pegram (vice chair), Kathy Sample, Robb Wells, Melinda Wood, and Luther Yaun


The Committee on Committees is seeking nominations for persons to serve in key leadership positions for our church in the coming year.  Please consider whom among our members you would nominate for Deacon, Finance, Treasurer, Moderator as well as other standing committees. You are encouraged to submit your own name for any position for which you are willing to serve, if nominated and elected.

Click the link below to submit nominations online.  Forms are also available in the church office and on information boards around the church.  All nominations are due no later than Friday, February 12.

Online Nominations - click here

Below is a list of persons currently serving and are not eligible for nomination.  For a complete listing of all persons serving as officers and on committees, please use the link above.

COMMITTEE ON COMMITTEES - 2016
Gayle Adams
Chris Carter
Carolyn Clontz
Kristie Ellis

Jim Frost
Dan Kennedy
Laura Lomax
Deanna Pegram

Kathy Sample
Robb Wells
Melinda Wood
Luther Yaun
DEACON
2016 2017 2018

Fred Binder
Jim Burch
Gene Cox
Nancy Culclasure
April Eller
Jennifer Hall
John Hardy, Jr.
Trish Hooper
Glenda Koger
Randy McDaniel
Stephen Porter
Ann Webb

Blaine Bradford
Kelly Cornett
Phil Hix
Perry Key
Rick Milligan
Lynda Grace Moore
Tom Petty
David Rowe
John Suggs
Cynthia Townes
Ben Turner
Anita Wilson

Sharon Barlow
Cooper Harrell
Amy Knight
Molly Lyle
Holly Messick
Mark Miller
Richard Noel
Jill Pegram
Tony Pettit
Anita Philpott
Martha Robison-Spangler
Jack Swanson

FINANCE COMMITTEE
2016 2017 2018
Charlie Adams
Robert Angell
Phil Barbee
Bea Kay Powers
Richard Wiley
Shannon Childs
Kip Blakely
Darrell Chambers
Mark Messick
Linda Wayne
John Gee
Ron Hooper
Corie McRae
Ann Pember
Davis Troxler
TREASURER
2016:  Randy Lewis
MODERATOR
2016:  Hazel Fisher
ENDOWMENT TRUST TRUSTEES
2016 Robert Angell; 2017 Cheryl Angel; 2018 Coolidge Porterfield; 2019 Mona O'Bryant; 2020 Nancy Culclasure
MISSIONS COMMITTEE
2016 2017 2018
Alice Burch
Geneva Metzger
Becky Parham
Gina Waters
Pat Wilson
Scott Lyle
Anita Philpott
Trisha Hooper
Tom Sears
Brad Wall
Carolyn Clontz
Matt Hall
Cookie Hamilton
Matt Messick
Becky Starnes
PERSONNEL COMMITTEE
2016 2017 2018
Toni Lewis
Angela Peeler
Coolidge Porterfield
Thom Little
Janice Newson
Robb Wells
BUILDING & GROUNDS COMMITTEE
2016 2017 2018
Jeff Bennett
Doug Childs
Jim Clontz
Randy McDaniel
Joanna Sample
Jack Sharp
Joe Fila
Jeannie Jones
Dave Worsley
CHRISTIAN ASSISTANCE FUND COMMITTEE
2016 2017 2018
Sandy Frost
Charles Hartis
Ginger Gooding
Tami Payne
Autumn Culbreth
Sylvia Ledford